ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398
EN

اخبار و اطلاعیه ها

نشست مطبوعاتی مدیر عامل شرکت برق منطقه ای هرمزگان بمناسبت دهه مبارک فجر

نشست مطبوعاتی مدیر عامل شرکت برق منطقه ای هرمزگان بمناسبت دهه مبارک فجر

  به مناسبت دهه مبارک فجر و چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی نشست مطبوعاتی جناب آقای مهندس کهوری مدیر عامل شرکت برق منطقه ای هرمزگان با حضور جمعی از خبرنگاران در محل اینشرکت برگزار شد.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای هرمزگان در آغاز این نشست ، ضمن گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر، گزارشی از دستاوردهای چهل ساله صنعت برق استان ارائه و افزود : بمناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ، 7 پروژه برق منطقه ای هرمزگان با اعتباری بالغ بر 1400 میلیارد ریال در استان افتتاح می شود.

وی خاطر نشان کرد : خط 400 کیلوولت عسلویه پارسیان به طول 45 کیلومتر مدار و خط 132 کیلوولت کوشکنار به طول 20 کیلومتر مدار از شاخص ترین این پروژه هاست.

مهندس کهوری افزود : پست موقت کوشکنار به ظرفیت 30 مگاولت آمپر ، توسعه 2 فیدر 132 کیلوولت در پست 400 کیلوولت حاجی آباد و اضافه کردن دو فیدر در پست بوستانو ، پست 63 کیلوولت سیار تیاب و پست 63 کیلوولت لیردف از دیگر پروژه های اینشرکت ویژه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای هرمزگان در ادامه مقایسه ای از دستاوردهای وضعیت انرژی برق استان هرمزگان پس از پیروزی انقلاب ارائه و افزود : قبل از انقلاب میزان تولید برق در هرمزگان سالانه حدود 47 هزار کیلووات ساعت بوده که هم اکنون این میزان به 16 میلیارد کیلووات ساعت رسیده است. 

وی با اشاره به اینکه ظرفیت اسمی نیروگاههای استان به 3231 مگاوات رسیده اعلام کرد : هر چند عملیات اجرایی نیروگاه بزرگ بخار بندرعباس قبل از انقلاب آغاز شده بود اما بهره برداری از آن پس از پیروزی انقلاب صورت گرفت .

مهندس کهوری با بیان اینکه نیروگاه خلیج فارس با ظرفیت 990 مگاوات در سال 83 با تجهیزات خارجی ولی به دست متخصصان داخلی اجراء و به بهره برداری رسید و پس از آن در سال 93 نیروگاه ایسین با ظرفیت 648 مگاوات توسط شرکت مپنا تجهیزات آن تولید و احداث گردید و جزء کشورهای دارای تکنولوژی ساخت نیروگاه در جهان گردیدیم.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای هرمزگان با بیان اینکه نیروگاههای قدیم حداکثر 33 درصد راندمان داشتند اما نیروگاههای نسل جدید از راندمان بسیار خوبی برخوردارند و انشاالله اولین واحد نیروگاه با راندمان بالا ( کلاسF ) در تابستان سال آینده در بندرعباس به بهره برداری خواهد رسید.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای هرمزگان در ادامه به تشریح فعالیتها در بخش شبکه های انتقال و فوق توزیع پرداخت و افزود : قبل از انقلاب ظرفیت پستهای انتقال و فوق توزیع 270 مگاولت آمپر بود و اما امروز ظرفیت پستها بالغ بر 19 هزار و 874 مگاولت آمپر می باشد .

مهندس کهوری در خصوص شبکه های سراسری برق نیز افزود : قبل از انقلاب شبکه های برق استان سراسری و بهم پیوسته نبود و بصورت جزیره ای بود اما امروز همه استان به شبکه سراسری برق متصل هستند . وی با یادآوری اینکه در آن دوران 88.7 میلومتر مدار خط فوق توزیع در هرمزگان وجود داشت آن هم محدود به بندرعباس می شد بیان کرد : امروز طول خطوط انتقال در استان به 6396 کیلومتر مدار رسیده است.

 در ادامه نیز مهندس کهوری به مقایسه میزان مصرف برق در هرمزگان قبل و بعد از انقلاب پرداخت و گفت : در تابستان سال 57 پیک مصرف برق استان 66 مگاوات بود اما در تابستان امسال این عدد به 3071 مگاوات رسیده است. وی با بیان اینکه امروزه مصرف برق در هرمزگان به بالای 3000 مگاوات رسیده که 30 درصد آن مربوط به مشترکین صنعتی است افزود : 15 مشترک بزرگ صنعتی در هرمزگان وجود دارد.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای هرمزگان در ادامه افزود : در کشور 100 درصد جامعه شهری و تقریباً می توان گفت نزدیک به 100 درصد جامعه روستایی از نعمت برق برخوردارند و طبق اطلاع واصله از شرکت توزیع نیروی برق تا پایان سال کلیه روستاهای بالای 10 خانوار استان نیز از نعمت برق برخوردار خواهند شد.

مهندس کهوری با اذعان به اینکه قبل از انقلاب مهندس بومی در حوزه انرژی برق در استان نداشتیم و حتی مهندسین هندی در صنعت برق ما فعالیت می کردند امروز اکثر نیروهای انسانی شرکت از تحصیل کنندگان بومی هستند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به تشریح عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم پرداخت و گفت : در این مدت 50 پروژه در بخش پست به ظرفیت 2934 مگاولت آمپر با اعتبار 5390 میلیارد ریال و 17 پروژه خط به طول 550 کیلومتر مدار با اعتبار 1930 میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.

مدیر عامل برق منطقه ای هرمزگان در ادامه افزود : طبق برآورد افق 1404 پیش بینی می شود که مصرف برق در هرمزگان به 5700 مگاوات برسد که برای تولید این میزان برق در بخش تولید می بایست 4240 مگاوات نیروگاه احداث شود و در بخش پست های انتقال و فوق توزیع 79 پروژه به ظرفیت 13.463 مگاولت آمپر با اعتبار 32.860 میلیارد ریال و در بخش خطوط 82 پروژه به طول 3082 کیلومتر مدار با اعتبار 15.850 میلیارد ریال جمعاً 161 پروژه با اعتبار 48.710 میلیارد ریال می بایست احداث گردد.

مهندس کهوری در ادامه گفت : یکی از اقدامات دیگر استفاده از انرژی های تجدید پذیر می باشد که تاکنون یک نیروگاه 100 مگاواتی خورشیدی توسط سرمایه گذار در قشم راه اندازی شده و حدود 300 مگاوات مجوز صادر کرده ایم که امیدواریم با برطرف شدن موانع اقتصادی ، سرمایه گذاران بتوانند شروع بکار کنند.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای هرمزگان در ادامه افزود : در بخش تحقیقات نیز کارهای بزرگی انجام شده است و در سالهای اخیر 39 پروژه تحقیقاتی داشتیم که 20 پروژه به اتمام رسیده و 19 پروژه در حال اجراست و نتایج این پروژه ها توانسته است در بهره برداری بهتر و اقتصادی تر شبکه کمک شایانی داشته باشد.

 

 

 
روابط عمومی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط