ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398
EN

اخبار و اطلاعیه ها

حضور شرکت برق منطقه ای هرمزگان در همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری استان هرمزگان

حضور شرکت برق منطقه ای هرمزگان در همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری استان هرمزگان

همایش بین المللی فرصتهای سرمایه گذاری در استان هرمزگان با حضور شرکتها و سرمایه گذاران در بخش های مختلف برگزار گردید که در بخش پنل انرژی (آب و برق) شرکت برق منطقه ای هرمزگان در کنار سایر شرکتهای آب و برق استان حضور داشت . در آغاز این نشست جناب آقای مهندس کهوری مدیر عامل شرکت برق منطقه ای هرمزگان ضمن ارائه گزارشی از تاریخچه صنعت برق و وضعیت تاسیسات انتقال و فوق توزیع استان ، اظهار امیدواری نمود که این نشست ها برای پیشرفت استان و همچنین جذب سرمایه گذاران نتایج خوبی را در برداشته باشد.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای هرمزگان گفت : با توجه به اینکه هرمزگان در بخش احداث صنایع جزء استانهای پیشرو می باشد لذا جهت تامین برق مصرفی استان می بایست از هم اکنون برنامه ریزی های لازم در این خصوص صورت پذیرد لذا در همین راستا دستور احداث نیروگاههای بزرگی مصوب و یا برنامه ریزی شده تا در آینده ای نزدیک احداث شوند.

آقای مهندس کهوری در بخش پنل انرژی همایش بین المللی فرصتهای سرمایه گذاری استان از احداث نیروگاه سیریک با ظرفیت 1400 مگاوات که استارت آن توسط کشور روسیه زده شده خبر داد و افزود : مراحل اجرایی احداث یک نیروگاه کلاس F که اولین نیروگاه دولتی کلاس F کشور است در کنار نیروگاه بخار بندرعباس ، احداث بخش بخار نیروگاه هرمز نیز با ظرفیت 70 مگاوات آغاز و همچنین مجوز احداث یک نیروگاه کلاس F برای بخش خصوصی با 890 مگاوات ظرفیت توسط شرکت غدیر صادر شده است .

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای هرمزگان گفت : پیش بینی برق مصرفی برای افق 1404 بالغ بر 6000 مگاوات در استان است و تامین این میزان برق نیازمند برنامه ریزی است . در همین راستا در بخش نیروگاههای خورشیدی با ظرفیت 10 الی 25 مگاوات ، 32 مجوز با ظرفیت 345 مگاوات و در بخش نیروگاههای گازی مقیاس کوچک نیز 11 مجوز با ظرفیت 219 مگاوات صادر گردیده است. در این بخش فرصتهای جدیدی در بخش نیروگاههای خورشیدی از جمله پنج ساختگاه در کوه مبارک جاسک ، بندزرک میناب ، رودان ، دژگان بندرخمیر و بندرکنگ در بندرلنگه معرفی شد.

آقای مهندس کهوری گفت : براساس مصوبه 310 هیئت تنظیم بازار برق که برای احداث نیروگاههای مقیاس کوچک در وزارت نیرو مصوب شده در نظر است تا در فاصله 4 ماهه تابستان که پیک بار کشور بالاست این نیروگاهها را در تابستان در مدار قرار داده و در سایر ایام سال در صورت نیاز در شبکه قرار گیرند در همین راستا برای نیاز تابستان امسال سه ساختگاه جدید در باسعیدوی قشم ، تازیان در بندرعباس و هشتبندی در میناب معرفی کرده ایم و برای خرید تضمینی برق طبق آیین نامه اجرایی بند "ت" ماده 48 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه ، دو ساختگاه 25 مگاواتی در شهرستانهای پارسیان و بندرعباس در دستور کار داریم که در صورت تمایل در خدمت سرمایه گذاران هستیم و طبق این مصوبه هر کیلوواتساعت برق تولیدی سرمایه گذار بخش خصوصی از ابتدای خرداد و تا پایان شهریور ماه در زمان کم باری800 ریال ، میانباری 1600 ریال و اوج بار 3800 ریال خریداری می شود.

آقای مهندس کهوری افزود : نیروگاههای خورشیدی مزایا و قابلیت های زیادی دارند که مختصری از شرایط خرید این نیروگاهها طبق ابلاغیه وزیر محترم نیرو برای ظرفیت 30 مگاوات 3200 ریال ، 30مگاوات و کمتر 4000 ریال و با ظرفیت 10 مگاوات و کمتر 4900ریال و برای نیروگاههای تا سقف ظرفیت انشعاب که در حوزه کاری شرکت توزیع نیروی برق است که برای 100 کیلوواتساعت 7000 ريال و 20 کیلوواتساعت و کمتر 8000 ریال محاسبه می شود که البته در طول دوران بهره برداری تعدیل هایی به آنها تعلق خواهد گرفت و این درحالیست که در استان از این بخش استقبال خوبی شده است .

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای هرمزگان در ادامه نیز ضمن ارائه گزارشی از تعرفه میزان برق تولیدی در نیروگاههای مقیاس کوچک ، گزارشی از احداث 2 واحد 25 مگاواتی توسط شرکت مپنا در سالهای گذشته خبر داد و افزود : این واحدها با تولید همزمان آب و برق نقش قابل توجهی در تامین آب جزیره قشم داشته اند و امیدواریم با ادامه این روند و توجه سرمایه گذاران بخش های داخلی و خارجی به حوزه انرژی (آب و برق ) ، بتوانیم بیش از پیش شاهد اقدامات ارزنده ای در جهت توسعه صنایع و آبادانی و پیشرفت استان باشیم.

روابط عمومی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط